Omišská riviéra nabízí ta nejkrásnější místa v Chorvatsku

Turisty velice oblíbené místo v Chorvatsku, Omiš, není pouze jedním městem. Jedná se o několik malých vesniček v okolí, které jsou dovolenkáři také často vyhledávány. Okolo Omiše se můžete ubytovat například v Duće, Stanići, Lokva Rogoznica, Mimice, Ruskamen, Nemira, Pisak, Sumpetar nebo v Marušići. A v čem jsou tato městečka výjimečná?

duceNádherné písečné pláže – Duće

Duće najdete nedaleko Omiše v oblasti mezi Jaderským mořem a mosorským horským pásmem. Duće je nejproslulejší překrásnými písečnými plážemi, které se táhnou v délce asi šesti kilometrů od Dugog Rata až do Omiše. I kvůli tomu je Duće považováno za dokonalou turistickou destinaci pro rodiny s malými dětmi. Kromě toho zde najdete nespočet café barů a restaurací. Ubytovat se zde můžete v jednom z mnoha místních apartmánů.

Krásný výhled na okolí – Stanići

Další malinkou zejména turistickou osadou je Stanići, která je asi pět kilometrů vzdálená od Omiše. Ta je známá hlavně díky svým strmým srázům, které nabízejí návštěvníkům překrásný výhled na moře a okolí. Ubytování zde najdete v jednom z nově vybudovaných domů, vil či apartmánů. Pokud si chcete užít klidnou dovolenou, je Stanići ideálním místem. Ještě i dnes zde totiž můžete najít úplně opuštěnou pláž nebo nějaké klidné zákoutí, kde budete úplně sami. Moře je v této části Chorvatska blankytně modré, průzračné a čisté a pláže velice tiché a klidné.

kempVšude jen ticho a klid – Lokva Rogoznica

Dalším velice klidným místečkem pro dovolenou je devět kilometrů od Omiše vzdálená vesnička Lokva Rogoznica. Ta se nachází přesně v půli cesty mezi Makarskou a Splitem, tudíž můžete odtud plánovat nespočet výletů o osmadvaceti kilometrech jedním nebo druhým směrem. Pláže jsou v Lokvě Rogoznici hlavně oblázkové, jen místy najdete písečnou. Kromě toho se zde nachází i nekonečné borové háje, což je ideální pro parné dny, kdy se můžete schovat ve stínu. V Lokvi Rogoznici můžete využít i pošty, obchodu nebo restaurace.

Ideální místo pro jachting – Mimice

Pokud hledáte místo spíše pro aktivní dovolenou, ubytujte se v Mimici, což je přístav nacházející se 12 km jihovýchodně od Omiše. Kromě jachtingu zde můžete provozovat nespočet vodních sportů, mezi které se určitě řadí plavání, potápění, šnorchlování, kanoistika a spoustu dalšího. Okolo Mimice pak můžete prozkoumávat z kola, které si zde můžete také vypůjčit.

ruskamSoučást obce Lokva Rogoznica – Ruskamen

Vrátíme-li se ještě k Lokvě Rogoznici nesmíme zapomenout zmínit Ruskamen. To je totiž osada, která je součástí této obce. Ruskamen najdete na pobřeží a i jeho název vychází z moře, nazývá se totiž podle stejnojmenného mysu. V Ruskamenu se můžete vykoupat na příjemných oblázkových, místy kamenitých plážích, které tvoří téměř souvislý pás. A v čem je Ruskamen originální? Příznivci naturizmu zde najdou dokonce i nudistickou pláž.

Dopravní spojka do okolí – Sumpetar

Další malinkou osadou omišské riviéry je Sumpetar, který se nachází šest kilometrů západně od Omiše ve směru na Split. Ze Sumpetaru se snadno dostanete do Omiše nebo do Splitu, a to buď místním autobusem, autem, nebo loďkou, kterou si můžete pronajmout ve zdejším malém přístavu. Kromě super moderních lodí tady najdete i mnoho starých dřevěných nově zrekonstruovaných plachetnic, které se dnes používají především pro cestovní ruch. Sumpetar má velmi dlouhou tradici plavby a stavby lodí, která je zachována až dodnes.

marusciKaňon řeky Cetiny, horský masív Biokova, úrodná krajina – Marušići

Marušići, krásné a klidné místo nacházející se 12 kilometrů jižně od Omiše, láká turisty zejména blízkosti kaňonu řeky Cetiny, na horský masív Biokova, úrodnou krajinu v níž se pěstuje ovoce, vinná réva a zelenina i na atraktivní oblázkové pláže. Marušići je další vesnicí ideální pro dovolenou rodin s dětmi.

Ryba na tradiční dalmatský způsob – Pisak

Ze všech vesniček v okolí Omiše musíme ještě zmínit Pisak. Ten se také vyznačuje nespočtem pláží, možností vodních i jiných sportů a restaurací a café barů. Co ale oproti ostatním vesničkám má navíc je možnost zakončit každý den návštěvou restaurace či místního hostince, a nechat si zde připravit rybu tradičním dalmatským způsobem. Takovou delikatesu jste opravdu ještě neochutnali!