Jaké je počasí v Omiši?

pocasi_omisPočasí nikdy dopředu úplně neodhadnete a samozřejmě vůbec neovlivníte, a to ani v tak prosluněném Chorvatsku. Někdy je zde totiž naprosto slunečno s tropickými teplotami už někdy v květnu, jindy ani v červenci ještě není počasí na koupání. Tak je tomu i v Omiši. Všichni, kdo do Omiše jezdí pravidelně, vám potvrdí, že počasí je zde opravdu nepředpověditelné.

Například ještě před čtyřmi lety bylo v Omiši ke konci června pouze okolo dvaadvaceti stupňů a sluníčko vysvitlo maximálně jen dvakrát do týdne. O rok později byla situace ale naprosto odlišná – tropické třicítky, teplota moře okolo dvaceti stupňů a prakticky celý měsíc bez mráčků. Tak by měla podle odborníků vypadat i ta letošní sezóna.

Jaký měsíc je nejvhodnější pro cestu do Omiše?

nebe_omisPokud se smíříte s tím, že je klidně možné, že vám počasí na dovolenou úplně nevyjde, nejlepším měsícem na dovolenou v Omiši je květen, červen, září a říjen. Už v tyto měsíce se tady teplota totiž mnohdy pohybuje okolo tropické třicítky. Například letos v červnu je předpověď velice optimistická a očekává nadprůměrně vysoké teploty. Moře pak mívá okolo 20°C, což je na osvěžení v parném dni naprosto ideální. Počasí v červenci a srpnu bývá velice horké a slunečné a přes den se zde prakticky nedá nic dělat, a proto tyto měsíce k aktivní dovolené nedoporučujeme.

Jak silný je v Omiši vítr a jak často jsou zde srážky?

Další důležitou podmínkou mnohých dovolenkářů je to, aby v jejich cílové destinaci nebyl moc silný vítr. Ten totiž dokáže řádně pokazit naprosto celý pobyt. Při silném větru nemůžete jít na písečnou pláž, nemůžete si nikde postavit slunečník a o stanu ani nemluvě. V Omiši bývá v květnu, v červnu, v září a v říjnu slabý až mírný vítr o rychlosti maximálně do dvaceti kilometrů v hodině. V letních měsících se zde setkáte spíše s bezvětřím. Samozřejmě i vítr je velice nevyzpytatelný a i ten vás může v Omiši překvapit. Srážky se pak v květnu, na začátku června, na konci září a v říjnu pohybují okolo několika milimetrů, v červenci a v srpnu pak hlavně okolo nuly, tedy klidně celé týdny bez srážek.